هیالورونیک اسید و خواص آن برای پوست

هیالورونیک اسید و خواص آن برای پوست

هیالورونیک اسید و خواص آن برای پوست

هیالورونیک اسید و خواص آن برای پوست

هیالورونیک اسید؛ ترکیب شیمیایی که این روزها در تعداد زیادی از محصولات آرایشی و بهداشتی حضور داشته و اغلب اوقات در کرم های مرطوب کننده و سرم های پوستی دیده می شود. این اسید یک شاه کلید واقعی برای دستیابی به پوستی شفاف و عاری از چین و چروک است و به همین دلیل نیز در کلینیک های زیبایی به عنوان فیلر پوست نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

همین حالا بروید سراغ محصولات مراقبت از پوست خود و نگاهی به مواد تشکیل دهنده آن ها بیاندازید. بدون شک نام هیالورونیک اسید را در تعدادی از آن ها خواهید یافت. اما این ماده چه ماهیتی دارد؟ به چه دلیل در محصولات آرایشی و بهداشتی به کار می رود و اصلاً چه خواص و مزایایی برای پوست دارد؟ در ادامه به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

 

هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید که با نام هیالورونان نیز شناخته شده ماده ای است شفاف و چسبناک که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. بیشترین مقدار از این ماده در پوست، بافت همبند و چشم یافت می شود و عملکرد اصلی آن این است که آب را در بافت حفظ کند تا پوست به خوبی نرم و مرطوب باقی بماند. این اسید که با نام اختصاری HA نیز بر روی بدنه محصولات پوستی دیده می شود، قادر است تا هزار برابر وزن خود آب را در بدن ما حفظ کند و به این ترتیب از رطوبت موجود در پوست حفاظت کرده و از تبخیر آن جلوگیری کند.

 

خواص هیالورونیک اسید برای پوست

  1. آبرسانی به پوست:

بسیاری از تولیدکنندگان محصولات مراقبت از پوست از HA در فرآورده هایی چون کرم و سرم های آبرسان خود استفاده می کنند. این ماده تأثیر شگرفی بر تأمین و حفظ آب مورد نیاز پوست داشته و ایده آل ترین ماده برای افرادی است که با خشکی پوست دست و پنجه نرم می کنند.

 

  1. کمک به بهبود زخم و ترمیم پوست:

به غیر از آبرسانی به پوست، هیالورونیک اسید یا HA نقش مهمی در ترمیم و بهبود زخم و آسیب دیدگی های پوستی دارد. این اسید به طور طبیعی در پوست وجود دارد اما میزان تولید آن زمانی که پوست به هر دلیلی آسیب ببیند با افت مواجه می شود. استفاده از ژل، سرم یا کرم این ماده کمک شایانی به بهبود پوست می کند.

 

 

  1. نرم کردن پوست:

اسید هیالورونیک دارای قابلیت حفظ آب در خود می باشد و از همین طریق نیز به حفظ رطوبت و چربی پوست کمک می کند. به طور کلی ثابت شده است که این ماده در رفع سختی و خشکی ایجاد شده در پوست به دلیل بالا رفتن سن تأثیر بسزایی دارد.

 

  1. کاهش چین و چروک:

پوست ما به غیر از تغییرات طبیعی ناشی از بالا رفتن سن، به دلیل عوامل محیطی همچون قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز می توان دچار پیری زودرس و چین و چروک گردد. HA قادر است عمق چین و چروک ها را کاهش داده و خاصیت ارتجاعی و سفت بودن پوست را افزایش دهد.

 

  1. افزایش خاصیت ارتجاعی پوست:

بدون شک هیچ کس خواهان پوستی شل و از فرم افتاده نیست. با افزایش سن الاستین موجود در پوست تجزیه می شود و بنابراین پوست ساختار سخت اولیه خود را از دست می دهد. گرچه HA جایگزینی برای الاستین مورد نیاز پوست نیست، اما قادر است با حفظ آب زیر پوست تا حد زیادی به سفت کردن پوست و حفظ شکل آن کمک کند.

 

  1. محرک تولید سلول های پوستی:

جالب است بدانید این ماده در افزایش تولید سلول های پوستی نیز نقش دارد! این یعنی استفاده از محصولات حاوی HA سرعت جوان سازی پوست را بالا برده، پوست را نرم تر کرده و به طور کلی پوست صورت ما را سالم تر نگه می دارد.

 

  1. کاهش لک های پوستی:

همانطور که گفته شد، هیالورونیک اسید موجب تحریک تولید سلول های پوستی و جایگزینی سلول های جوان تر می شود. این موضوع نقش اساسی در از بین بردن لک های پوستی ناشی از آکنه و… داشته و به از بین بردن تیرگی هایی که به هر علت بر روی پوست ایجاد شده اند کمک می کند. استفاده از سرم هیالورونیک اسید در کنار سرم یا کرم های ویتامین سی یک روتین فوق العاده برای از بین بردن لک پوستی به حساب می آید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *